Hegymagas

Hegymagas a Tapolcai-medence közepén kiemelkedő csodálatos Szent György-hegy déli, délnyugati oldalán fekvő varázslatos szépségű község. A hegy méltóságteljesen álla medence közepén, körben a tanúhegyek sejtelmes világa határolja. Földrajzi fekvése egyedülálló. A Tapolcát Szigligettel összekötő út félútján található. A szent György-hegyen a térség talán legszebb formájú bazaltorgonáinak oszlopcsarnoka varázsolja el a kirándulókat, ugyanakkor a hegy geológiai értékei mellett botanikai különlegességekben is gyönyörködhetnek a turisták. A Bazaltorgonák tanösvény a volt raposkai bányaudvarból indul, mely bemutatja a hegy földtörténetét, növény-és állatvilágát.

A község arculatát, településképét a hegy oldalán kígyózó szőlőültetvények, a hegytetőn lévő erdők határozzák meg. A Szent György-hegyről páratlan kilátás nyílik a Balatonra, a közelben található Szigligeti várra, a Badacsonyi hegygerincre, a Keszthelyi-fennsíkra és Tapolca városára.

A hegy körben szőlővel művelt, szőlőterülete kb. 500 ha, fő fajtái: Olaszrizling, Szürkebarát, de szinte minden jelentősebb fajta megtalálható, még Otelló, Izabella, Szlanka is létezik. Egyre több, egész évben látogatható borászat van a hegy ezen oldalán. A borok csodálatosak, és azok filozófiájáról Hamvas Bélával egy diófa alatt elmélyülten beszélgethetünk: „Végül a Badacsonyi és a Szentgyörgyhegyi. Mind a kettő hímbor és pedig minden fajtájában az. A férfilény minden árnyalata megvan benne, az önmagában gyönyörködő Nárcisszusztól az aszkétáig és a királyi előkelőségtől a bohémségig. Nagy szó. Mert mindegyik hegy egész kozmosz. A Badacsonyi olyan, mint a világhírű művész, a Szentgyörgyhegyi olyan, mint az a művész, aki világéletében szobájából is alig mozdult ki, és mégis nagyobb művet teremtett, mint akit ünnepeltek. Már – már döntöttem a Szentgyörgyhegyi mellett, de mikor megittam egy pohár badacsonyi rizlinget, melléje álltam; aztán esküdtem a Badacsonyira, de csak addig, amíg Szentgyörgyhegyihez nem jutottam.”

Hegymagas a Balaton vízgyűjtő területéhez tartozik. A település külterületén halad át a Tapolca-és a Kétöles patak, amelyek több csatornával együtt a tóba vezetik a fölös csapadékvizet. A Balaton-felvidékhez hasonlóan a Szent György-hegyen is több forrás fakad. Ezek közül a legismertebb a hegy déli lejtőjén, a szőlőbirtokok közt, az Országos Kéktúra útvonalán áll az Oroszlánfejű-kútnevű természetes forrás, amely az oroszlánfejet mintázó kialakításáról kapta a nevét.

A falu élete mindig szervesen kapcsolódott a hegyhez, ezért fő profilját a mezőgazdaság és az állattenyésztés mellett az idegenforgalom kap egyre hangsúlyosabb szerepet, ezen belül is kulturális programok, mint a Szent György-hegyi Napok, Hegymagasi Nyári Esték vagy a Szent György-hegy hajnalig.

A településen számos műemlék, helyi építészeti érték, és természetvédelmi szempontból értékes terület látható. A község műemlékei a településközpontban és a Szent György hegyen koncentrálódnak. . A település központjában áll az 1755-ben , Szent Lőrinc tiszteletére állított római katolikus templom, amelynek elődje az 1274-ben alapított Szent Kereszt–kápolna volt .A templom előtt álló kőkereszt szintén műemléki védettséget élvez. A helyi építészeti értékek közé sorolható az Elődeink Háza, mely tájházi funkciót tölt be a helyben összegyűjtött és megőrzött tárgyakkal, az épületben berendezett lakásbelsővel és egy kovácsműhellyel.

 A Szent György-hegyen 215 méter magasan található a Lengyel kápolna, amelyet a Boldogságos Szűz tiszteletére emeltetett a Lengyel család 1760 körül. A kápolna a Balaton-vidék barokk építészet egyik legszebb példája, egyben meghatározó tájelem.

A Szent György-hegyen számos présház áll, amelyek az agrárműemlékek sorát bővítik. A déli oldalán, a kápolna közelében áll a barokk stílusú Lengyel-Tarányi présház, melyet 1780-ban a Tóti Lengyel család emeltetett.

Ha Eötvös Károllyal utazunk a Balaton körül biztosan megosztja velünk gondolatait a Szent György-hegyről is   „Ott áll Szent György hegye. Néma méltósággal, fenséges nyugalommal. Ez is kúp. Ez is tűzhányó volt millió év előtt. Hatalmas vállain duzzadnak az izmok. Minden izomduzzadás óriási sziklagombolyag. Az egész hegy mégis kerek, valami csodálatos szerszámmal simára, gömbölyűre faragta az alkotás. Nem is hegy ez, hanem dombormű. Két élő testvére van. Az egyik itt előttem, a Badacsony, a másik fönt Veszprém megye nyugati síkján a Somlyó. A három testvér közül melyik a legszebb, ki tudná azt megmondani?”

Turizmus, vendéglátás